אל תשתה קפה לפני קניות!

האם שתיית משקה המכילה קפאין לפני הקניות יכולה לשפר את מצב רוח הקניות שלך? מחקר חדש שפורסם ב-Journal of Marketing התמקד בהשפעות של צריכת קפאין על הוצאות הלקוחות ומצא כמה נתונים מעניינים.

חוקרים מאוניברסיטאות דרום פלורידה, וידרין ולואיזיאנה, כמו גם מבתי הספר לעסקים SKEMA ו-Neoma, חקרו כיצד קפאין משפיע על התנהגות הקנייה של הצרכנים. קפה, תה או קולה הם תהו אם יש סיכוי גבוה יותר שהם יבצעו רכישות דחף בחנויות קמעונאיות או בסוכנויות רכב לאחר אכילה.

חוקרים “ההבנה כיצד ומדוע צריכת קפאין משפיעה על הצריכה חשובה מכיוון שקפאין הוא אחד הממריצים החזקים ביותר שהוא חוקי ונצרך באופן נרחב.” הם מסבירים. כ-85 אחוז מהאמריקאים צורכים לפחות משקה אחד המכיל קפאין בכל יום. המוצר הנצרך ביותר כמקור לקפאין הוא קפה, ואחריו תה וסודה. קפאין נמצא גם במשקאות אנרגיה, שוקולד, ובהרבה תרופות ללא מרשם ותרופות מרשם.

מחקר מדעי מראה שצריכת קפאין לפני קניות מובילה לקניית יותר מוצרים ולהוצאה רבה יותר בחנות. המחקר כלל גם נרות ריחניים, בשמים, מוצרים דקורטיביים ועזרי עיסוי. “הדוניה גבוהה” השפעת הקפאין חזקה יותר במוצרים כמו מחברות, כלי מטבח וסלסילות אחסון. “הדוניה נמוכה” זה גם נראה חלש יותר במוצרים.

הוצע כי צריכת קפאין יכולה להשפיע על חווית הקנייה והרגלי הצריכה על ידי הגברת מצב העוררות. החוקרים מצהירים כי לאחר צריכת קפאין, הצרכנים קונים יותר מוצרים “הדוניים”, כלומר מעדיפים מוצרים מהנים ומהנים יותר. אך הם מוסיפים כי אין הבדל קטן בין שתי הקבוצות בכל הנוגע לרכישות “נוחות” יותר כמו כלי מטבח וסלי אחסון.

שותי קפה מוציאים יותר משותי מים

המחקר השני נערך בסביבה מבוקרת בקניון בעיר גדולה בספרד והצרכנים קיבלו מידע על השתתפותם במחקר כדי לדרג את חווית הקנייה שלהם.

הם חולקו באופן אקראי לשתות קפה או מים המכילים קפאין. הם התבקשו לעשות קניות או לגלוש שעתיים לפני היציאה מהחנות, ואז לחזור לכניסה הראשית ולמלא סקר קצר.

כמו במחקר הראשון, משתתפים ששתו קפאין הוציאו בממוצע 39 אירו יותר מאלה ששתו מים. צריכת קפאין חשפה גם רמות גבוהות יותר של עוררות והנאה.

כתוצאה מכך קובעים החוקרים שצרכנים שצורכים קפאין לפני או במהלך הקניות מוציאים יותר כסף וקונים יותר מוצרים, ומדגישים שבעלי חנויות וקובעי מדיניות צריכים לשקול את השפעת הקפאין על הרגלי הצריכה.

Leave a Comment