אמנות עיסוי הראש ההודי

עיסוי ראש הודי

אומרים שעיסוי ראש הודי הוא גם מדע וגם אמנות. הוא מציע יתרונות רבים כמו שמירה על שיער חזק, זוהר ובריא ומספק הקלה במצבים כמו מתח ומיגרנה, נדודי שינה ושינה מופרעת, מתח ומחלות נלוות ושרירי גב, כתפיים וצוואר מתוחים. עיסוי ראש הודי הוא טיפול מרגיע להפליא אשר מותיר אותך בתחושה שלווה, רגועה, רענון ומתחדש ומשחזר הרמוניה טבעית ואיזון לנפש, לגוף ולרוח.

מהו עיסוי ראש הודי ומאיפה הוא הגיע?

עיסוי ראש הודי הוא שילוב של משיכות וטכניקות עיסוי אשר ישתנו ממטפל למטפל, ומכאן ההתייחסות לכך שהוא גם מדע וגם אמנות. כל חבטה או מגע משפיעים על הנפש, הגוף והרוח בצורה כלשהי ומאוזנת עם האופן שבו החבטה או המגע מיושמים יוצר את האמנות. כל מטפל יביא לכך את האנרגיה שלו.

עיסוי ראש הודי מגיע מהחכמה הוודית של האיורוודה; מערכת הריפוי העתיקה שמקורה בהודו לפני אלפי שנים. באופן מסורתי, בהודו, עיסוי ראש ניתן מלידה באמצעות שמן. בנוסף להגברת זרימת הדם, המגע העדין של אם המעסה את תינוקה מרגיע ומנחם כאחד. האנרגיה שלהם תשתלב זו בזו; לְהַדהֵד.

רוב האנשים מכירים את ה’נקודה הרכה’ הממוקמת בחלק העליון של ראשו של תינוק. הפתח המכוסה בקרום, המכונה הפונטנל, הוא החלל בין שתי עצמות הגולגולת שאינן מתחברות במלואן עד שהתינוק הוא בערך בן 9 חודשים. במהלך השלב הראשון בחייו של תינוק בגלל הפונטנל, עיסוי ראש עם שמנים מזינים יכול להשפיע ישירות על מערכת העצבים, מה שבתורו מועיל להתפתחות ולתפקוד הן של המוח והן של הראייה. אמהות הודיות גם מניחות לעתים קרובות חתיכת כותנה ספוגה בשמן על ראשו של תינוקן כדי לספק כמה שיותר הזנה למוח שלהן. באופן מסורתי נעשה שימוש בשמני שומשום, חרדל, קוקוס, שקדים וזית. כיום מטפלים מנצלים את תכונות הריפוי של שמנים אתריים אשר מביאים יתרונות רבים אחרים לטיפול עיסוי הראש.

בסביבות 80% מאוכלוסיית הודו מתגוררים בכפרים כפריים קטנים שבהם המסורת של עיסוי ראש הודי היא חלק מאוד מחיי היום יום. עיסוי ראש הוא פעילות משפחתית וחברתית מהנה ואומנותו המיומנת עוברת מדור לדור. זה לא מוגבל רק לחיי משפחה ואכן בהודו נהגו הספרים להציע ‘צ’מפי’ שפירושו עיסוי ראש וגם תספורת. מעניין שהמונח האנגלי ‘שמפו’ נובע מהמונח ההינדי ‘צ’מפי’.

מהם היתרונות הנוספים של עיסוי ראש הודי?

טיפול עיסוי ראש הודי רגיל יביא:

 • לחזק את מערכת העצבים המרכזית ולסייע לכל מערכות הגוף לשקם ולחדש את עצמן;
 • להגדיל את רמות האנרגיה;
 • לספק הקלה ממתחים ומיגרנה;
 • לחץ דם נמוך;
 • להביא לתחושות מיידיות של שלווה, רוגע ורוגע;
 • לספק הקלה ממתח, חרדה, דיכאון ומצבים אחרים הקשורים ללחץ;
 • להגביר את אספקת החמצן והגלוקוז למוח וכתוצאה מכך לתפקוד אופטימלי של המוח ולרמות גבוהות יותר של בהירות וריכוז;
 • להגביר את זרימת הדם וכתוצאה מכך להתמוססות של רעלים שהצטברו בתוך הגוף;
 • לספק הקלה מיידית לשרירים כואבים, נוקשים ומתוחים עמוקים ושטחיים הממוקמים באזור הגב העליון, הכתפיים והצוואר;
 • לאפשר ניקוי אנרגטי ואיזון של מרמות ספציפיות (נקודות לחץ) הממוקמות בראש;
 • לעורר את שלושת צ’אקרות הראש העיקריות המסייעות בשיקום ואיזון הנפש, הגוף והרוח;
 • לקדם את צמיחת השיער וברק השיער;
 • להפחית התקרחות מוקדמת והאפירה;
 • לקדם שינה רגועה ונינוחה תוך עידוד דפוס שינה טבעי;
 • לשמור על איזון אלקטרו-כימי המספק התחדשות ואריכות ימים;
 • להגביר את הפרשת ההורמונים הדרושים לגדילה והתפתחות של המוח

הלחצים והעומס שהחיים המודרניים שלנו מפעילים עלינו פירושם שיש מעט זמן להירגעות מוחלטת. אנשים רבים אינם נותנים לעצמם זמן או מקום להתחדש ולהחזיר את האיזון הטבעי וההרמוני החיוני לנפש, גוף ורוח בריאים.

75% מזעזעים מכלל הביקורים אצל רופא המשפחה קשורים ללחץ ומחלות כמו הפרעות עיכול (IBS, שלשולים, עצירות), כיבים, נדודי שינה, לחץ דם גבוה, שינויים במצב הרוח, היפוכונדריה, הפרעות שינה, אובדן תיאבון וכאבי ראש. אבל כמה מהם ניתן לייחס ללחץ.

בחיפוש אחר הקלה במצבים הקשורים ללחץ, אנשים הופכים מודעים יותר לגורמים הבסיסיים ללחץ שלהם, ולכן בנוסף להיותו טיפול יעיל ביותר להפגת מתח, עיסוי ראש גם מאפשר לאנשים להיות מודעים יותר לעצמם וכך ריפוי יכול להתרחש מבפנים וכתוצאה מכך אנרגיה אישית טובה.

ניתן לספק עיסוי ראש הודי עם או בלי שמנים. שימוש בשמנים אתריים יביא:

 • לחזק שיער
 • להסיר יובש שגורם לשיער שביר
 • לרכך את העור/קרקפת
 • לעכב נשירת שיער והאפירה
 • לעודד צמיחת שיער בריאה
 • להזין את הקרקפת
 • מצב שיער מותיר אותו רך ומבריק
 • לנהל קשקשים
 • לחסל (לפעמים באופן מיידי) את הקרקפת המגרדת והמתקלפת
 • להפחית שבירות הנגרמת על ידי צביעה, סלסול וטיפול
 • לעזור להקל על נדודי שינה, עומס עיניים ומתח ומיגרנה.

כל שמן אתרי אינדיבידואלי מביא את תכונות הריפוי הייחודיות שלו לטיפול עיסוי הראש.

מיורן יעיל במיוחד בטיפול הן במיגרנה והן בכאבי ראש מתחים.

לבנדר מאוד מרגיע ומרגיע, מושלם עבור נדודי שינה, כאבים וכאבים.

לבונה יש את היכולת להאט את הנשימה וכך היא הבחירה האידיאלית למצבים הקשורים בחרדה ומתח.

התכונות הטיפוליות של קלארי סייג’ הן נוגדות דיכאון ומרגיעות מה שהופך אותו לשמן טוב לעיסוי ראש הודי.

בחירת השמן תהיה תלויה בתנאים ובסימפטומים של האדם. לעתים קרובות ניתן להשתמש בתערובת עיסוי המכילה שמנים אתריים רבים אשר לא רק ישפרו את היתרונות הפיזיים והרגשיים אלא יוסיפו לבריאות השיער.

כיצד מתבצע עיסוי ראש הודי?

היופי בעיסוי ראש הודי הוא שניתן לבצע אותו בכל זמן ובכל מקום!

בעוד שחלק מהמטפלים מספקים עיסוי ראש הודי בסלון, לעתים קרובות בשכיבה או באמצעות כיסא עיסוי, בתנאי שהחלל נקי, מרגיע ושליו כל מה שנדרש הוא כיסא נוח עם גב תחתון (עיסוי הראש מתחיל באמצע הגב). זה הופך אותו לטיפול המושלם של ‘הפסקת צהריים’ או לחילופין בנוחות של הבית שלך. באופן מסורתי עיסוי ראש הודי מבוצע כאשר האדם שמקבל את העיסוי יושב זקוף על כיסא בלבוש מלא אך זה ישתנה ממטפל למטפל.

בין אם החדר לעיסוי ראש נמצא בסלון, בבית מטפל או בבית הלקוח, המטפל יכין את החדר עם מוזיקה מרגיעה, אורות עמומים, נרות ומבער עם שמנים ארומתרפיים מרגיעים אשר בדרך כלל מחמיאים לאלו המשמשים בעיסוי הראש.

העיסוי מתחיל בחוליה ה-10 ושימוש בשילוב של משיכות עיסוי כגון פטריסאז’ (לחץ על קצה האצבע), אפפלוראז’ (מציפת אגודל), לישה ופריצה מנקה את זרימת האנרגיה לראש מה שהופך אותו לרגיש יותר לעיסוי. על ידי שפשוף, סחיטה, מניפולציה, לישה, עיסוי והקשה על השרירים והמרמות, שהם כאמור נקודות לחץ הממוקמות בכל הגוף, במקרה זה בגב העליון, בכתף, בצוואר ובראש, מתחזקת מערכת העצבים המרכזית. . מערכת העצבים המרכזית משפיעה על כל שאר מערכות הגוף ולכן עיסוי ראש הודי נותן את ההשפעות של עיסוי גוף מלא.

למטפלים יש רצף עיסוי משלהם, טכניקות ומשיכות. ככלל אצבע זה מתחיל מהגב, הנע אל הכתפיים, הזרועות העליונות, הצוואר, הראש, האוזניים והפנים ומסיים בניקוי ואיזון של מערכת האנרגיה העדינה המכונה הצ’אקרות.

למרות שלא כל המטפלים מתרגלים ניקוי ואיזון צ’אקרה/אנרגיה, זהו היבט עצום ותועלת מרכזית של עיסוי ראש ובוודאי מה שהביא אותי לטיפול הנפלא הזה.

האם אני יכול לבצע עיסוי ראש הודי בעצמי או שצריך מטפל?

ההמלצה שלי היא לאזן בין השניים. אני ממליץ לך לחפש מטפל טוב ולעשות לפחות עיסוי ראש אחד בחודש, שניים אם אתה מסוגל. בין לבין בצעו עיסוי ראש בעצמכם פעם או פעמיים בשבוע. יש ספר ספציפי שאני ממליץ למטרה זו בסוף חלק זה.

בדוק שלמטפל שלך יש הסמכה מוכרת בעיסוי ראש הודי.

ספר למטפל שלך על כל מצב ו/או תסמין שיש לך.

שאל על השימוש בשמנים ותכונותיהם כדי למצוא את התערובת או התערובת המתאימה לך.

ההיכרות שלי עם עיסוי ראש הודי

הבת שלי עברה תאונה עם האופניים שלה שנפצעה קשה בידה ושברה את אחת מאצבעותיה. הרופא אמר שייקח בערך 8-12 שבועות עד שהאצבע שלה תתרפא לחלוטין והיינו צריכים להגיע לבית החולים מדי שבוע כדי שהאצבע תותקן ותיבדק.

במשך רוב חיי הייתי מודע ליכולת שלי לנצל את מה שעד אז יכולתי לתאר רק כ’אנרגיה’. אולי הייתי מרגיש משהו בבית או בסביבה מסוימת, יודע בבירור מתי משהו לא בסדר או יכול לקלוט את הרגשות והמחשבות של אחרים מבלי שהם באמת יעבירו לי את זה.

עד לשלב הבת שלי פצעה את ידה, אולם לעתים קרובות פחדתי למדי מה’אנרגיה’ הזו ורוב הזמן נרתעתי ממנה.

הילדה הקטנה שלי סבלה כל כך מהיד שבלי לחשוב על זה הרבה אמרתי שארפא לה את האצבע. מהיום שהתאונה קרתה הייתי יושב בקביעות ומחזיק את האצבע השבורה שלה וממקד את ה’אנרגיה’ שלי בריפויה. הייתי מדמיין את אנרגיית הריפוי הזו נשפכת מהלב שלי, מטה דרך זרועי ומחוץ לאצבעותיי כדי לרפא את האצבע שלה.

היא שוחררה מבית החולים לאחר ארבעה שבועות בלבד. ככל שביליתי יותר הזדמנויות ב’ריפוי’ האצבע שלה, כך נראה שהיא נראתה טוב יותר מבחוץ, ואז כשביקרנו בבית החולים יגידו לנו שזה השתפר. אחרי שלושה שבועות בלבד נאמר לנו שזה החלים לחלוטין, אבל ביקרנו שוב בשבוע הרביעי כדי לבדוק שוב שהכל בסדר.

הרגשתי שיש לי אצבעות קסם. שמרנו את החוויה הזו לעצמנו כי אני לא חושב שהייתי משוכנע לגמרי ש’הידיים המרפאות’ שלי הן שרפאו את האצבע של בתי כל כך מהר. לבתי עם זאת לא היה ספק בעובדה שידי הקסם של אמא אכן עשו את העבודה!

בעקבות זה התנסיתי קצת. אמא שלי חוותה כאבי ראש מתחים והיא הייתה מתלוננת לעתים קרובות על כאב ראש נוסף והייתי מושיב אותה על אחד מכיסאות המטבח שלי ופשוט מניח את ידי על ראשה וממקד את האנרגיה שלי כדי לרפא את כאב הראש שלה. ברוב המקרים כאב הראש שלה יעבור לגמרי.

בסתיו 2006 נתקלתי בעיסוי ראש הודי והרגשתי שעם היכולת החדשה שלי לנצל את האנרגיה שלי זה השלב הבא המושלם. עד לנקודה זו בחיי תמיד עבדתי בסביבות משרדיות עמוסות ולכן לימוד הקורס הזה שינה את הכיוון של מה שאני מחשיב כעת ‘עבודה’

גיליתי שבמהלך העיסוי, במיוחד מסביב לאזור הגב, הכתפיים והצוואר אני יכול להרגיש את המתח בקבוצות שרירים מסוימות וכך לעבוד ביעילות על אזורים אלו כדי לחסל את הצטברות הרעלים הגורמים לשרירים כואבים, נוקשים וכואבים.

מתח משתחרר לעתים קרובות כאשר אני מעסה את הזרועות העליונות ואת אזור הצוואר.

לחץ מורגש בעת עיסוי הקרקפת ובדרך כלל ככל שהקרקפת נעה פחות בחופשיות כך האדם חש בדרך כלל יותר לחץ.

אנרגיה עוברת ממטפל ללקוח ולהיפך. לפני שאני מתחיל בעיסוי ראש אני תמיד מרכז את עצמי ומתמקד כולו באדם שמולי ובעיסוי עצמו.

כשאני עובד עם מערכת האנרגיה העדינה ממש בסוף עיסוי הראש אני יכול להרגיש איזה מרכז אנרגיה הכי לא מאוזן. אני מרשה לעצמי להיות פתוחה לקבל את האנרגיה הזו כדי שאוכל לנקות, לרפא ולעזור להחזיר את האיזון. העיסוי נסגר עם זריקת אנרגיה זו, אם כי עדין זהו היבט חשוב ובכך משלים את הטיפול המעניק תחושה מרעננת של שלווה, רוגע ורוגע.

אני מרגישה זכות גדולה להיות מסוגלת לעשות זאת; לעזור לאחרים בצורה כל כך פשוטה ועם זאת יעילה מאוד.

קריאה מומלצת

Narendra Mehta… עיסוי ראש הודי, גלה את כוחו של מגע

Shelley Costello BSYA (IH Yoga Teach. Med. Teach) MASC (Life Coach)

Leave a Comment