הדרך המהירה והכי פחות כואבת לעבור אבן בכליות

לחלק מהאנשים, כולל אני, יש אבנים בכליות כל כמה שנים ולמדו להתמודד עם האירועים הלא נעימים בתנאים שלהם ללא צורך לפנות לטיפול רפואי. רוב התקריות נמשכות שעות ספורות בלבד, ובמקרים קיצוניים מסוימים, במשך מספר ימים, אולם זה תלוי לחלוטין באדם כיצד לנהל את המצבים הללו בצורה הטובה ביותר בהתאם לסף הכאב שלו, לסובלנות ולמוטיבציה שלו להימנע מהעלויות הרפואיות הנלוות. מאמר זה מופנה למי שמעוניין להתמודד בעצמו עם אבנים בכליות ומוצע לצורכי מידע בלבד. זה לא נועד כייעוץ רפואי אלא כתיאור של הניסיון שלי איתם. מומלץ מאוד להתייעץ עם ספק טיפול מורשה לפני שתנסה ליישם כל דבר שעלול להשפיע על בריאותך.

כשהגוף מעבד מזון כדי לצבור אנרגיה ולתקן רקמות, הוא לוקח את מה שהוא צריך ומפנה את כל חומרי הפסולת בזרם הדם אל הכליות לסילוק דרך זרם השתן. אבנים בכליות נוצרות בדרך כלל אצל אנשים כאשר חומרים מסוימים בשתן הופכים לריכוז גבוה כמו זרחן, סידן ואוקסלט. כאשר נוצרות אבנים בכליות, לעתים קרובות אנשים מרגישים אותן בתחילה ככאב או לחץ באזור הכליות בגב אשר מתקדם לכאב, ובסופו של דבר זה הופך לכאב גב חמור כאשר האבן עוברת דרך השופכן. נאמר לא פעם שכאב מאבנים בכליות הוא הדבר הקרוב ביותר לכאבי צירים ולידה שגבר יכול להרגיש, אז גבירותיי אולי בכל זאת יש צדק בעולם.

ישנם בעצם ארבעה סוגים עיקריים של אבנים בכליות, על סמך ההרכב הכימי שלהן:

1. אבני חומצת שתן – הגוף יוצר סוגי אבנים אלו כאשר השתן חומצי באופן עקבי. תזונה עשירה בפורינים, חומרים המצויים בחלבון מן החי כגון דגים, בשר ורכיכות נוטות להגביר את חומצת השתן בשתן. כאשר חומצת השתן מתרכזת בשתן, היא יכולה להתיישב בכליה וליצור אבן בעצמה, או עם סידן. חומצת שתן גבוהה בשתן נקשרה גם לגורם לגאוט.

2. אבני סידן – אלו הן הסוג הנפוץ ביותר של אבן בכליות ומופיעות בשתי צורות: סידן פוספט וסידן אוקסלט. אבני סידן פוספט נוצרות על ידי שילוב של סידן בשתן גבוה ושתן אלקליין (pH גבוה). אבני סידן אוקסלט נפוצות הרבה יותר. הם נוצרים בדרך כלל על ידי סידן גבוה והפרשת אוקסלט גבוהה. ספקי טיפול מציעים לעתים קרובות לאנשים עם אבנים מסוג זה לחסל כמה שיותר מזונות מהתזונה שלהם שעשירים בפוספט ואוקסלט.

3. אבני ציסטין – סוג זה של אבנים בכליות נובע מהפרעה גנטית הגורמת לדליפה של ציסטין דרך הכליות ואל השתן, ויוצרים גבישים המצטברים ליצירת אבנים.

4. אבני סטווויט – סוג זה של אבנים בכליות נובע מדלקות בכליות. אנשים שיכולים לסלק אבנים נגועות מדרכי השתן שלהם ולהישאר נקיים מזיהומים יכולים בדרך כלל לחסל או להפחית תופעות נוספות.

הרוב המכריע של אבנים בכליות קטנות ויכולות לעבור דרך השתן. הרופא שלך עשוי להמליץ ​​​​להפחית את העומס על הכליות על ידי צריכת נוזלים נוספים, במיוחד מים. הוא עשוי להמליץ ​​גם על נטילת חומר משתן כדי להגביר את זרימת השתן. האבנים מתמוססות בנוזל העודף ולאחר מכן מסולקות בקלות בזרם השתן. שתיית כמה בירות אפילו ידועה כמסייעת. בדרך כלל זה לוקח בין שש לשמונה כוסות מים ביום הנצרכות במרווחי זמן קבועים. אם השתן הוא בצבע צהוב חיוור, זה מצביע על כך שאתה צורך כמות נאותה של מים.

אנשים עם אבנים בכליות כואבים כל כך עד שהם שוכבים לעתים קרובות ומחכים שהטבע יעשה את שלו; עם זאת, זה לא רעיון טוב. תנועה ופעילות הן אפשרויות טובות יותר כדי לזרז את חלוף אבן הכליה. למעשה הלכתי לטיולים, על האופניים שלי, והשתמשתי במכונת חתירה כדי ליצור תנועה נוספת בשרירי הגב וברקמות סביב אזור הכליות ברגע שהרגשתי אחד מתקרב. אם האבן בגודל של גרגר אורז, למשל, ייקח כמה שעות לפלס את דרכה דרך השופכן וכל פעילות גופנית עוזרת להאיץ את התהליך.

בזמן הגברת צריכת הנוזלים, חשוב באותה מידה לא לצרוך מזונות המגבילים או מפחיתים את זרימת השתן כגון קפאין. משקאות כמו קפה נוטים לייבש את הגוף ולהפחית את ייצור השתן וזרימתם, תוך שהם בעצם מעודדים היווצרות אבנים חדשות עקב שתן מרוכז.

אבנים בכליות גדולות עשויות לדרוש ניתוח או הסרה על ידי אולטרסאונד, המשתמש בהתפרצויות קוליות כדי לפרק אותן לחתיכות קטנות יותר. אולם לפני שימוש בהליכים רפואיים יקרים, ניתן להמיס אבנים רבות בכליות בצורה כימית באמצעות חומצה חומצית מלימונים ומאשכולית. הכינו לימונדה חזקה ללא סוכר או ממתיק, בעזרת לימון אמיתי אחד לכל ליטר. לתערובת זו הוסיפו מיץ חמוציות דיאט לטעם ושתו כמה שאפשר. משקה זה יפרק את האבנים בכליות תוך שעות ויחיש את חלוףן עם פחות כאב.

כדי להקל על הכאב, אתה יכול לקחת אספירין, פרצטמול ותרופות כאב אחרות ללא מרשם יחד עם מקלחת חמה וארוכה כל שתים עשרה שעות. אם לראש המקלחת שלך יש הגדרת פעולת דופק, השתמש בו ישירות באזור הכליות שלך עם מים חמים ככל שאתה יכול לסבול. עסו את הכליות שלכם במשך עשר דקות לפחות באמצעות הליך זה והתנועה תרחיב את השופכן ותקל על חלק מהכאב. לאחר המקלחת החמה, השתמש במכשיר לעיסוי רוטט על הכליות למשך שלושים דקות לפחות ולאחר מכן הנח כרית חימום חשמלית על הכליות למשך מספר שעות.

חיוני לזהות איזה סוג של אבנים בכליות יש לך, כדי שתוכל לפתח נהלים למניעת היווצרות אירועים עתידיים. בכל פעם שאתה משתין, וודא שאתה עושה זאת דרך מסננת או פילטר המוחזקים מעל האסלה. זוג גרביונים ישן עטוף בתוך צנצנת חלב, או כל בקבוק אחר בעל פה רחב, יכול לשמש גם למטרה זו. לאחר שלכדת את אבן הכליה, שים אותה בשקית ניילון או במיכל מרשם משומש ושלח אותה לרופא שלך. הוא יוכל להעביר אותו למעבדה ולנתח את הרכבו ולרשום טיפול לחיסול אבנים בכליות עתידיות.

המלצות טיפול טיפוסיות המבוססות על הסוג הספציפי של אבן הכליה כוללות את ההליכים הבאים:

אבני סידן אוקסלט

  • להפחית חלבון מן החי, כגון בשר מעובד, ביצים ודגים
  • לקבל מספיק סידן מתזונה נכונה או לקחת תוספי סידן עם האוכל. אנשים היוצרים אבני סידן אוקסלט צריכים לכלול 800 מ”ג סידן בתזונה שלהם מדי יום, לא רק למניעת אבנים בכליות אלא גם כדי לשמור על צפיפות עצם נאותה.
  • הימנע ממזונות עשירים באוקסלט, כגון תרד, אספרגוס, ענבים, שקדים, ריבס, אגוזים, סובין חיטה וסיידר קינמון.
  • להפחית נתרן ולבלוע יותר אשלגן מבננות. זו אסטרטגיה טובה. הקטנת צריכת הנתרן ממלח מועדפת על פני הפחתת צריכת הסידן מחלב ומוצרי חלב.

אבני סידן פוספט

  • להפחית חלבון מן החי ופורינים בתזונה שלך
  • לקבל מספיק סידן מהתזונה שלך או לקחת תוספי סידן עם האוכל שלך.
  • להפחית נתרן ולבלוע יותר אשלגן כפי שצוין לעיל
  • לפי משרד החקלאות האמריקני, הכמות המומלצת לתזונה (RDA) של נתרן היא 2,300 מיליגרם (מ”ג), אך הצריכה הממוצעת בארה”ב בסביבות 3,400 מ”ג. הסיכון לאבנים בכליות עולה באופן יחסי עם צריכת נתרן יומית מוגברת.

אבני חומצת שתן

  • להגביל חלבון מן החי
  • בקש מהרופא שלך לרשום תרופות אלופורינול, או שווה

שמירה על לחות מספקת בכל יום היא האסטרטגיה הטובה ביותר לסייע במניעת רוב סוגי היווצרות אבנים בכליות. ספקי שירותי בריאות ומאמנים אתלטים ממליצים בדרך כלל לאנשים לשתות 2 עד 3 ליטר נוזלים ביום, מספיק כדי ליצור לפחות 2 ליטר שתן מדי יום. אנשים עם אבני ציסטין צריכים לשתות אפילו יותר. למרות שהמים הם הטובים ביותר, גם נוזלים אחרים עשויים לסייע במניעת אבנים בכליות, כמו משקאות הדרים המכילים חומצה חומצית ובאופן מפתיע, בירה. עכשיו אתה יכול להגיד לאנשים כשאתה נהנה מהבירה הבאה שלך שאתה בעצם רק לוקח את התרופה שלך. זה עובד לי.

Leave a Comment