ההיסטוריה של העיסוי

עיסוי, בצורה כזו או אחרת, נהוג מאז שחר הציוויליזציה האנושית. מגע פיזי במטרה לנחם, לרפא או להרגיע כאב פיזי או רגשי משותף לכל התרבויות ולאורך ההיסטוריה כל תרבויות רבות פיתחו שיטות שונות משלהן לעיסוי או טיפול ידני. הרישומים הכתובים המוקדמים ביותר של עיסוי בתפקיד רפואי או טיפולי מגיעים מהתרבויות העתיקות של הודו וסין. עיסוי כלול בכתבי הרפואה ההינדיים העתיקים של הודו, ה איורוודההמתאר שיטות הקיימות עד היום. הקלאסיקה של הקיסר הצהוב לרפואה פנימית אוֹ Huangdi Neijing, הבסיס לרפואה הסינית המסורתית, המתוארכת למאה ה-1 או ה-2 לפני הספירה, ממליצה על עיסוי בין טיפוליה. ככל הנראה, התגלו גם ציורי קברים מצריים עתיקים המתארים עיסוי. הרופא היווני הקלאסי היפוקרטס, הנחשב באופן נרחב ל”אבי הרפואה המערבית”, היה חסיד גדול של עיסוי כמו גם הקיסר הרומי יוליוס קיסר, שנהנה מעיסויים יומיים לטיפול בכאבי הראש הכרוניים שלו.

במאה ה-16 בצרפת שיטות העיסוי נפוצו יותר עקב השימוש בהן על ידי רופא החצר המלכותית אמברוז פאר. בשנות ה-1700 טקסט סיני ישן וקלאסי על עיסוי בשם קונג-פו של הטואה-צה תורגם ופורסם בצרפתית. חלק גדול מהטרמינולוגיה הבסיסית העיקרית המשמשת עד היום בפדגוגיית העיסוי היא צרפתית במקור (עיסוי, פטריסאז’, אפפלוראז’ וכו’.).

“עיסוי שוודי”

הצורה הנפוצה והפופולרית ביותר של טיפול עיסוי במערב מכונה לעתים קרובות עיסוי שוודי, או עיסוי קלאסי. רבות מהטכניקות המשמשות בעיסוי הקלאסי או השוודי דומות או מקבילות לטכניקות שפותחו והשתמשו בהן במהלך שנות ה-1800 על ידי הרופא השבדי פר הנריק לינג, ששילב עיסוי במשטר ההתעמלות הרפואי שלו, שיהפוך גם לבסיס לפיזיותרפיה. לינג שאל טכניקות מעיסוי סיני, שלמד מחברו מינג, מתרגל באומנויות לחימה והתרגול הסיני המסורתי של טיפול מניפולטיבי הנקרא tui na. בשנת 1813 ייסד לינג את המכון המרכזי של קונגליגה גימנסטיקה, או המכון המרכזי המלכותי להתעמלות בשטוקהולם, מרכז להשכלה גבוהה לחינוך פיזיותרפיסטים. בכל הנוגע לעיסוי קלאסי קפדני כדיסציפלינה נפרדת בפני עצמה, הפיתוח והיישום של המונחים הצרפתיים יכולים להיזקף לזכותו של מתאמן העיסוי ההולנדי יוהאן גיאורג מזגר (1838-1909). Mezger הרכיב את מערכת השבץ המשמשת בעיסוי קלאסי המועסקים עד היום. אז מה שידוע היום כ”עיסוי שוודי” פותח למעשה על ידי הולנדי, למרות שהטרמינולוגיה שלו הועסקה ופופולרית על ידי השבדי פר הנריק לינג.

כיום טיפול בעיסוי פופולרי מתמיד. מגוון שיטות עיסוי מרחבי העולם זמינות, המציעות מגוון רחב של טיפולים, הטבות וחוויות. טיפולים ידניים מסורתיים מהמזרח כמו עיסוי איורוודי מהודו (כולל עיסוי הראש ההודי הנודע), שאיצו יפני, טאי נואה מסין והעיסוי התאילנדי או ה”יוגה התאילנדי” הפופולרי מתאילנד הופכים יותר ויותר נפוצים במקומות ברחבי הארץ העולם, בעוד סגנונות מערביים מודרניים ממשיכים להתפתח ולגוון, תוך שילוב מגוון של טיפולי הרפיה ובריאות, כמו גם טיפולי גוף המבוססים על רפואה. עיסוי ספורטיבי, טכניקת בואן, רולפינג וניקוז לימפתי ידני הם רק כמה דוגמאות של האחרונים. נראה שבתקופות אלו של טכנולוגיה מתקדמת ומדע רפואי, האנושות עדיין מחפשת שיטות מסורתיות הכוללות טיפול טבעי, ידני, שכן טכניקות אלו ממשיכות להתפתח, להסתעף ולהתמחות כדי לענות על הצורך המתמשך של האנושות בריפוי וטיפול מבוסס מגע.

Leave a Comment