הצעות לחולי פיברומיאלגיה לשינה נוחה

אין כמעט אדם שלא יודע מהי תסמונת פיברומיאלגיה. זוהי מחלה כרונית המאופיינת בכאבי שרירים-שלד נרחבים, רגישות בשרירים, עייפות ובעיות שינה. מאמינים שבתסמונת פיברומיאלגיה, המוח מזהה אותות כאב בצורה מוגזמת.

רופאים ומדענים עדיין לא גילו מה גורם לפיברומיאלגיה. במקרים מסוימים, תסמינים מתפתחים לאחר טראומה פיזית, ניתוח, זיהום או מתח נפשי משמעותי (הפרעת דחק פוסט טראומטית קשורה לפיברומיאלגיה). מאמינים שגם לגנטיקה יש תפקיד בהתפתחות המחלה. המחלה שכיחה הרבה יותר בנשים. מחלות ראומטיות כגון זאבת, דלקת מפרקים שגרונית, FMF מעלות את הסיכון לפיברומיאלגיה. במקרים אחרים, התסמינים מופיעים בהדרגה לאורך זמן, ללא אירוע טריגר מורגש, ותסמיני המחלה מתעשרים עם הזמן. חוקרים מאמינים שגירוי עצבי חוזר גורם לשינוי במוחם של אנשים עם פיברומיאלגיה. שינוי זה כרוך בעלייה חריגה ברמות של כימיקלים מסוימים (נוירוטרנסמיטורים) במוח המעוררים כאב ומורידים את סף הכאב. בנוסף, המוח מפתח סוג של זיכרון כאב והופך רגיש יותר, כלומר יכול להגיב יתר על המידה לכאב.

ישנם תסמינים רבים הקשורים לפיברומיאלגיה, אך התלונה הבולטת ביותר היא כאב נרחב ובלתי מוסבר. הכאב הקשור בפיברומיאלגיה מתואר בדרך כלל ככאב עמום מתמשך שנמשך לפחות שלושה חודשים. כדי שהכאב ייחשב נפוץ, הכאב חייב להיות משני צידי הגוף (ימין ושמאל) ומעל ומתחת למותניים. סימפטום שכיח נוסף שקשה לטפל בו הוא עייפות. למרות שחולי פיברומיאלגיה מדווחים על שינה לפרקי זמן ארוכים יותר, לעתים קרובות הם מתעוררים עייפים, עם שינה לא מרעננת. השינה לרוב מופרעת על ידי כאב, ולהרבה חולי פיברומיאלגיה יש גם הפרעות שינה אחרות, כמו תסמונת רגליים חסרות מנוחה ודום נשימה בשינה.

המכונה בדרך כלל “ערפל פיברו”, הסימפטום מפחית את היכולת להתמקד, לשים לב ולהתרכז במשימות נפשיות. עם משימות יומיות מסוימות, עבודה מ-8:00 בבוקר עד 5:00 אחר הצהריים הופכת לקשה עבור חלק. ישנם תסמינים רבים אחרים כמו כאבי ראש, דיכאון והתכווצויות בטן. הכאב וחוסר השינה הקשורים לפיברומיאלגיה יכולים להשפיע על יכולתך לתפקד בבית או בעבודה. בנוסף למצוקה של התמודדות עם מצב שלעיתים לא מובן כהלכה, הוא עלול לגרום גם לבעיות בריאותיות. מקובל שחלק מחולי פיברומיאלגיה מתלוננים על כאבי מפרק הלסת, כאבי ראש ותסמינים של מחלת מעי רגיז בנוסף לתסמינים לעיל.

למרות שאין טיפול ידוע או אידיאלי לפיברומיאלגיה, קיימות תרופות שונות לשליטה בסימפטומים. בנוסף לפעילות גופנית, ידוע כי אמצעים להרפיה, דיאטה והפחתת מתח עוזרים. יש מעט מידע, חיובי או שלילי, על תזונה ותזונה לפיברומיאלגיה. אכילת מזונות בריאים דלי שומן, ממריצים מאוד את מערכת החיסון ועתירים בנוגדי חמצון ופיטוכימיקלים יכולה להגביר את האנרגיה והעירנות, ולהפחית עייפות מתמשכת ועייפות. ידוע שאנשים רבים מתגברים על הסימפטומים של פיברומיאלגיה על ידי שינוי אורח חייהם ותזונתם. IMS, טיפול באוזון, עיסויים במרווחי זמן קבועים וקוקטיילים מיוחדים ידועים כמקלים על מטופלים רבים.

לשינה נוחה עבור חולים עם פיברומיאלגיה

כמעט כל החולים בפיברומיאלגיה מתלוננים שאינם יכולים לישון בצורה משביעת רצון ורגועה. ההמלצות לחולים אלו הן כדלקמן:

* קח אמבטיה חמימה מרגיעה בערב

*עיסוי או לעסות את הגוף בחדר האמבטיה

*לפני השינה יש לסחוט נקודות כואבות בשיטה כמו כדור טניס וקצף רולר, או להשתמש בכלי עיסוי מוכן

*עשו יוגה או תרגילי מתיחה אחרים כדי להירגע האזינו למוזיקה מרגיעה

*להירגע, להתפלל, לעשות מדיטציה כדי להיפטר ממחשבות מטרידות ולהפחית מתח.

*ישנו בחדר חשוך (השתמשו במסכת עיניים במידת הצורך).

* החדר צריך להיות שקט ככל האפשר

*וודאו שטמפרטורת החדר לא מפריעה לכם.

*הימנע ממזונות ומשקאות המכילים קפאין, כמו תה, קולה ושוקולד.

* הימנעו מעישון וצריכת אלכוהול מופרזת

* הימנעו מפעילות גופנית מאומצת

Leave a Comment