טיפול בעיסוי גדל ככלי לטיפול בכאב

על פי סקר שנערך על ידי American Massage Therapy Associatoin (AMTA), יותר אנשים מקבלים טיפול עיסוי למטרות רפואיות מאשר להרפיה. הסקר גם גילה שלבייבי בום יש יותר עיסויים מאלה צעירים יותר, ויש סיכוי גבוה יותר לקבל את העיסויים מסיבות רפואיות.

“זה לא מפתיע שאנשים פונים לטיפול בעיסוי כדי לשפר את הבריאות שלהם”, אמרה ד”ר לינה ס. גופטה, נשיאת AMTA. “זו דרך מוכחת לנהל כאב, להתאושש מפציעה ולשפר את איכות החיים, ולעתים קרובות מפחיתה את הצורך בתרופות או טיפולים פולשניים”.

כמעט שליש מהאמריקאים מדווחים שהם השתמשו בעיסוי לפחות פעם אחת לשיכוך כאבים – ממש אחרי אלו שפנו לטיפול כירופרקטי (38%) ופיזי (44%). אלו שביקשו טיפול בעיסוי מסיבות רפואיות מדווחים על סיבות שונות כולל טיפול בכאב, התאוששות מפציעה, כאב, בריאות כללית ושליטה בכאבי ראש או מיגרנות. היתרונות של טיפול בעיסוי נתמכים גם על ידי גוף הולך וגדל של דיווחים רפואיים. סקירה אקדמית שפורסמה בגיליון יולי 2007 של Evidence Based Complementary Medicine מראה שטיפול בעיסוי מקצועי יכול להיות יעיל יותר מכמה טיפולים אחרים בניהול סוגים מסוימים של כאב, במיוחד כאבי גב תחתון, אי נוחות בכתפיים או כאבי ראש. ה-AMTA ממהר לציין שחשוב לצרכנים למצוא מטפל בעיסוי מקצועי ככל שהשימוש בעיסוי גדל.

בקרב אלו שעברו עיסוי בחמש השנים האחרונות, הבייבי בום קיבלו בממוצע קצת פחות מ-20 עיסויים, בעוד שזה היה ממוצע של כ-10 עיסויים לבני 18 עד 44. נראה גם כי אלו מהדור שלאחר המלחמה נוטים ליותר לעתים קרובות מחפשים עיסוי עבור המצב הבריאותי שלהם. 38% מבני 45 עד 64 אמרו שהעיסויים שקיבלו מסיבות רפואיות, בעוד שרק 25% מהאנשים בגילאי 18 עד 44 ציינו עיסוי כסיבה לטיפול בכאב.

למעשה, מכל האנשים שנסקרו, 87 אחוז מהאנשים הסכימו שעיסוי יכול להיות יעיל בהפחתת כאב ו-85 אחוז הסכימו שעיסוי יכול להועיל לבריאות ולרווחה. רק 39 אחוז מהנסקרים סברו שעיסוי הוא “רק לפינוק”.

אמונה זו מהדהדת גם במשרדי הרופאים. אחד מכל חמישה אנשים ציינו שדנו בטיפול בעיסוי עם הרופאים או עם ספקי שירותי הבריאות שלהם. בין אלה שניהלו את הדיון הזה, יותר ממחצית אמרו שהרופאים שלהם “המליצו בחום” או “עודדו” את השימוש בעיסוי לטיפול בכאב ובריאות.

כאשר מחפשים עזרה עם כאב, לצרכנים יש מבחר של טיפולי עיסוי כדי להשיג אורח חיים נטול כאבים. טיפול בנקודת טריגר מזהה אזור צפוף בתוך רקמת השריר הגורם לכאב בחלקים אחרים של הגוף. נקודת טריגר בגב, למשל, עשויה לעורר כאב בצוואר. הצוואר מגיב כנקודת טריגר לוויינית, וגורם לכאבים בראש. נקודות טריגר אלו נגרמות משימוש יתר או פציעה. עיסוי טריגר פוינט משתמש בטכניקת לחץ ושחרור מבודדים. בסוג זה של עיסוי, המקבל משתתף באמצעות נשימות עמוקות וכן בזיהוי מקור ועוצמת הכאב המדויק. באמצעות שיטת טריגר פוינט משתחררים רעלים מהשרירים, כאשר גם אנדורפינים משתחררים המסייעים בהקלה על האזור הפגוע.

עיסוי רקמות עמוק משמש למיקוד קשרים ולשחרור מתח שרירים כרוני. טכניקה זו גם עוזרת להפחית דלקת ולהפחית רקמת צלקת. ההתמקדות היא בשכבות העמוקות ביותר של רקמת השריר, הגידים והפאשיה. באמצעות משיכות על פני גרגר השרירים ולחץ אצבע עמוק, הנמען עלול לחוות כאב כלשהו שנמשך מספר ימים לפני שהביא להרפיה והקלה בכאב.

בשימוש בהקלה על כאבי ראש מתחים, דלקות פרקים וכאבי גב, רפלקסולוגיה היא סוג של עיסוי המתמקד אך ורק בידיים וברגליים המשתמש בנקודות ממוקדות בגפיים כדי לשלוח אותות למוח ולאזן את מערכת העצבים. במהלך הטיפול משתחררים אנדורפינים המפחיתים מתח ומחזירים את הגוף לאיזון.

צורת העיסוי הפופולרית ביותר, עיסוי שוודי פותחה בשטוקהולם לפני כמה מאות שנים והיא הסוג הידוע ביותר של עבודת גוף המבוצעת כיום. שפשוף השרירים בתנועות גלישה ארוכות באמצעות שמנים אתריים מינרליים מאפשר לגוף כולו להירגע כשהדם חוזר ללב. צורת עיסוי זו אידיאלית להגברת החמצן בדם, הפחתת רעלני השרירים, ושיפור זרימת הדם והגמישות תוך הפגת מתחים.

“ספקי שירותי בריאות וצרכנים מגלים מה מטפלים בעיסוי מקצועיים תמיד הבינו שעיסוי הוא לא רק מרגיע, אלא גם כלי חשוב לטיפול בכאב ובריאות כללית”, אמר ד”ר גופטה.

Leave a Comment