מונע הזדקנות המוח! תאכל הרבה מהמאכלים האלה…

מומחה לניתוחי מוח ועצב Assoc. ד”ר. אהמט לוונט אידין אמר: “יתר על כן, בריאות גופנית משפיעה ישירות על בריאות המוח. לכן, שמירה על המוח הצעיר מועילה לבריאות האנשים בכל ההיבטים. בריאות הגוף והמוח קשורים זה בזה”.

“חומצות שומן אומגה-3 חשובות לבריאות המוח”

Assoc. פרופ’ קבע כי תזונה מאוזנת תעזור לגוף ולמוח לקבל את אבות המזון הדרושים לו. ד”ר. Aydın אמר: “מזונות כגון חומצות שומן אומגה 3 חשובים לבריאות המוח. חומצות שומן אומגה 3 נמצאות במזונות כמו אגוזי מלך, זרעי פשתן, זרעי צ’יה, פולי סויה, מקרל, סלמון, בקלה, צדפות, תרד, בריסל. נבטים, פורסלן וביצים”. תזונה המכילה כמויות נאותות של ויטמינים, מינרלים וחומרי תזונה אחרים חיונית לתפקוד נפשי בריא.

הימנעות מעודף סוכר וממזונות מעובדים חשובה לשמירה על בהירות מחשבתית ורמות אנרגיה. פירות, ירקות ואגוזים עשירים בנוגדי חמצון עוזרים להגן על המוח מפני מתח חמצוני. דגנים מלאים מספקים למוח מקור קבוע של אנרגיה ומשפרים את התפקוד הקוגניטיבי הכולל. חומרים מזינים מסוימים, כגון ויטמינים B, C, D ו-E, ומינרלים כגון אבץ ומגנזיום חיוניים לבריאות המוח. מחקר חדש מדגיש את ההשפעה של חומרים מזינים מסוימים על בריאות המוח. לדוגמה, לפוליפנולים בפירות, תה ושוקולד מריר יש תכונות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות התומכות בתפקוד המוח. לכורכומין, תרכובת בכורכום, יש השפעה מגנה על המוח. “בנוסף, צום לסירוגין ודיאטות קטוגניות נחשבות כיכולות להאריך את בריאות המוח ואת תוחלת החיים.”

“פעילות גופנית סדירה עוזרת לשמור על המוח שלך צעיר”

פעילות גופנית סדירה מספר פעמים בשבוע תעזור להגן על בריאות הנפש ולשמור על המוח הצעיר, אמר Assoc. ד”ר. Aydin אמר: “זה עוזר לאדם להרגיש טוב יותר וחיובי יותר. המנגנון מאחורי זה הוא שפעילות גופנית עוזרת לשחרר אנדורפינים. לפחות 30 דקות של פעילות גופנית מתונה ביום – פעילות גופנית כמו הליכה מהירה, ריצה, שחייה או ריקוד – יכולה להפחית מתח ולשפר את מצב הרוח.” “יש להתאים את משך וסוג הפעילות הגופנית בהתאם לגילו ולבריאותו הכללית של האדם”, אמר.

“שינה חשובה ביותר לאיזון מנטלי ורגשי”

Assoc. פרופ’ קבע כי שינה מספקת בכל לילה יכולה להגביר את הבהירות הנפשית ואת הסיבולת. ד”ר. Aydın אמר: “שינה מאפשרת למוח לנוח ולהישאר ערני, והיא חיונית לאיזון נפשי ורגשי. שינה מספקת תומכת בבריאות נפשית ורגשית. שינה היא תקופה שבה תאי המוח מובנים מחדש וחוויות יומיומיות מעובדות. שינה מחזקת את הזיכרון. , בעל פונקציות כגון מתן בהירות נפשית ושמירה על איזון רגשי שינה איכותית מגבירה את התפקוד הקוגניטיבי, מפחיתה מתח ושומרת על איזון רגשי שינה לא סדירה עלולה לעורר בעיות נפשיות כגון דיכאון וחרדה מתח מוגזם המשפיע לרעה על בריאות הנפש האם הוא מלווה גם במדיטציה , תרגילי נשימה עמוקה, “ניתן להתמודד עם זה בטכניקות כמו יוגה, עיסוי או פעילויות כמו אמנות”, אמר.

“סביבה תומכת יכולה לחזק את בריאותו הנפשית של אדם”

Assoc. ד”ר. עידן המשיך כך:

“בילוי קבוע עם משפחה, קרובים וחברים, מתן תמיכה חברתית לנזקקים וחיזוק הקשרים החברתיים עם מוסדות ואנשים משפיעים לטובה על בריאות הנפש. סביבה מעוררת רגשית יכולה להקל על ההתמודדות עם לחץ ולחזק את בריאותו הנפשית של האדם. בניית קשרים חברתיים, חיזוק חזק “פיתוח מערכות יחסים והשתתפות בפעילויות חברתיות יכולים לתמוך בבריאות הנפשית שלך. להיות מעורב בחברה, יצירת מערכות תמיכה וחיבור עם אחרים תורמים באופן חיובי לבריאות המוח.”

“פיתוח הערכה עצמית בריאה שעוזרת לשמור על מוח בריא”

בטענה שהפרט חייב להעריך את עצמו, א.ש. ד”ר. Aydın אמר: “להכיר את עצמך, לפתח מודעות עצמית ולהעריך את עצמך מחזק את הבריאות הנפשית. לאהוב, להעריך ולקבל את עצמך יכול להיות השפעה חיובית על הבריאות הנפשית. הבנת הרגשות והמחשבות שלך, כיבוד הצרכים והגבולות שלך ופיתוח בריא הערכה עצמית.” “ובכך עוזר לשמור על בריאות המוח והמוח.”

“חשוב לקבל עזרה מקצועית כאשר אתה חווה בעיה נפשית”

בהתחשב בכך שהבעת רגשות חשובה, Assoc. ד”ר. Aydın אמר: “לבעיות נפשיות, חשוב לפנות לעזרה מקצועית אם אדם מרגיש כל הזמן חסר מנוחה, אומלל, מודאג או מתקשה להמשיך בפעילויות היומיומיות. אנשי מקצוע כמו פסיכולוגים, פסיכיאטרים ויועצים משתמשים בטיפול בבעיות ועוזרים להתגבר על טראומה פסיכולוגית ללא נזק ולהגן על הנפש.” “חשוב לבטא את הרגשות שלך. אם אין לך חבר אמין לחלוק איתו את הרגשות שלך, כדאי שיהיה לך יועץ מקצועי. כמו כן, הצטרפות לקבוצות תמיכה ושיתוף חוויות עם אנשים אחרים מובילים לבריאות נפשית”, אמר.

“פעילויות כמו בילוי עם חיות יכולות גם לשפר את מצב הרוח שלך”

Assoc. פרופ’ הדגיש כי חשוב לאדם להקצות את זמנו בצורה יעילה על מנת לשמור על איזון בין העבודה לחיים הפרטיים. ד”ר. Aydın אמר: “יש לזה השפעה חיובית על הבריאות הנפשית על ידי הפחתת מתח ומקל עליך לבלות עם שיטות שונות הנחוצות כדי לשמור על הנפש בחיים. פעילויות כמו חיים בטבע ככל האפשר ובילוי עם בעלי חיים יכולות גם לשפר את מצב הרוח והבריאות הנפשית שלך. אתה יכול להקדיש זמן לתחביבים ולתחומי העניין שלך.” “בילוי זמן ועיסוק בפעילויות שאתה נהנה מהם יכול לעזור לך לשמור על יצירתיות ואושר על ידי הפעלת המוח שלך ושמירה על פעילות המוח שלך”, אמר.

“יותר מדי לחץ בעבודה נושף”

הדגשת החשיבות של מציאת איזון בין זמן מקצועי לפרטי, א.ש. ד”ר. Aydın אמר: “עבודה מוגזמת מבלי לתת חשיבות לזמן אישי וללא מנוחה מספקת מקדמת מתח ויכולה להשפיע לרעה על הבריאות הנפשית. על מנת לקדם בריאות נפשית, עיסוק בפעילויות נפשיות כגון אימון המוח באמצעות תרגולים שונים, למידה מתמדת של מיומנויות חדשות או עיסוק בתחביבים, מקיים “פעילויות כמו פתרון חידות, לימוד מיומנויות חדשות או האזנה למוזיקה מגינות ומשפרות את הבריאות הנפשית”, אמר.

“שיפור מיומנויות האינטליגנציה הרגשית עוזר לשמור על הבתולים של המוח שלך”

אינטליגנציה רגשית היא היכולת להבין ולנהל רגשות ולהבין את רגשותיהם של אחרים, אמר Assoc. ד”ר. Aydın אמר, “שיפור מיומנויות האינטליגנציה הרגשית יכול לעזור לך לשמור על איזון רגשי, חמלה במערכות יחסים וניהול מתחים. התפתחות זו גם עוזרת לשמור על חוסן נפשי”.

“הפסקה טכנולוגית יכולה לתרום למנוחה נפשית”

Assoc. פרופ’ הצהיר כי מדי פעם התרחקות מגירויים קבועים כמו מדיה חברתית, עדכוני חדשות ומשחקי מחשב יכולה להרגיע את הנפש. ד”ר. Aydın אמר, “טכנולוגיה יכולה לתרום למנוחה נפשית על ידי לקיחת הפסקות, יציאה לטבע, בילוי בסביבה שלווה. יצירת שגרה יומית קבועה, תכנון היום שלך והצבת יעדים יכולים גם לעזור לך להתמקד בעצמך ולהגביר את המוטיבציה שלך. פעילויות יומיומיות קבועות עוזרות לך לשמור על אורח חיים יציב”. “הוא יכול לתרום”, אמר.

“בריאות נפשית חשובה בדיוק כמו בריאות גופנית”

Assoc. ד”ר. עידן סיים את נאומו בהצהרות הבאות:

“בדיקות סדירות יכולות לסייע בניהול מצבים כמו יתר לחץ דם, סוכרת וכולסטרול גבוה, שעלולים להשפיע לרעה על בריאות המוח אם לא בודקים אותם. בריאות הנפש כוללת רווחה רגשית, פסיכולוגית וחברתית. היא משפיעה על האופן שבו אנשים חושבים, מרגישים ומתנהגים, וגם איך הם מתמודדים עם לחץ, איך הם מתקשרים עם אחרים”. זה גם קובע כיצד אנשים בונים מערכות יחסים ומקבלים החלטות. בריאות הנפש חשובה בכל שלבי החיים, מילדות ועד גיל ההתבגרות ועד בגרות. יש לראות בקידום בריאות הנפש כהשקעה בעצמך. הערכת בריאות הנפש שלך ופנייה לעזרה מקצועית בעת הצורך עוזרת לך לחיות חיים מאושרים, בריאים ומספקים. “זה יכול לתרום להישרדות שלך. בריאות הנפש חשובה כמו בריאות גופנית ודורשת טיפול ותשומת לב מתמדת”.

Leave a Comment