סבונים הם אחד מכלי ההיגיינה השימושיים והבסיסיים ביותר שהאנושות יצרה אי פעם

העור שלנו מופגז מדי יום בהשפעות קבועות כמו רוחות מתייבשות, שמש קופחת, מזג אוויר קר נושך, הפרשת שמנים טבעיים, חיידקים ולכלוך. לא לקח הרבה זמן להבין ששמירה על בריאות העור היא דרך לחיים טובים וארוכים יותר. ככל שהציוויליזציה התפתחה לאט – מתקופת האבן עד עכשיו, ההתקדמות בטכנולוגיה, רפואה וכימיה אפשרה את עלייתו של סבון – כלי ניקוי רב תכליתי של בגדים, עור והאזור שבו אנו חיים. נוצר מהווריאציות הרבות של מרכיבים, לכל הסבונים יש שני מרכיבים עיקריים – שמנים/שומנים מהחי או צמחיים ותמיסה אלקלית המאפשרת את תהליך הסיבון. התוצרים של תגובה זו הם שניים; סבון וגליצרין. במהלך אלפי השנים האחרונות, תהליך יצירת סבון זכה לשדרוגים והתאמות רבות, בעיקר על ידי הוספת תוספים טבעיים של צבע וריח, אך בעידן המודרני גם הרבה חומרים תעשייתיים חדשים המגבירים את ביצועי הסבון בניקוי וסיכה.

קיומם של החומרים הראשונים דמויי סבון מתוארך לשנת 2800 לפני הספירה מחפירות ארכיאולוגיות של בבל העתיקה. הם הכינו סבון משומנים מן החי שהורתחו במים ואפר. הסבונים הראשונים הללו שימשו לשטיפת צמר המשמש בתעשיית הטקסטיל. דיווחים מפורטים על השימוש בסבון הגיעו ממצרים העתיקה של לפני 3500 שנה, שם סבונים ושמנים ארומטיים שימשו לא רק לכביסה, אלא גם כתרופה רפואית חשובה למחלות עור רבות (תראו!)

השימוש בסבון נמשך עד לציוויליזציה הרומית, שם מספר ספרי הוראות רפואיים ציינו בבירור כי השימוש בסבון מועיל לבריאות ולאורך חיים. למרבה הצער, לאחר נפילת האימפריה הרומית, נזנחה מסורת ההיגיינה האישית, היגיינת האכילה וחדרי מגורים נקיים (למעט באסיה, שם ההיגיינה נותרה מכובדת ונאכפת על ידי המסורת). זה אפשר את התפשטותן של מחלות קטלניות רבות ברחבי אירופה, וקצר את אורך חיי האדם הממוצע ל-35 שנים בלבד.

יתרונות הסבון הצליחו סוף סוף לפנות לאוכלוסיה האירופית הרחבה בסביבות המאה ה-17, ומאז המסורת של שמירה על היגיינה אישית גבוהה חוותה צמיחה מתמדת. ההתקדמות במדע ובטכנולוגיה אפשרה לסבונים להיות שימושיים יותר בניקוי וקיבלו שימושים רפואיים רבים יותר ככל שחלף הזמן. למרבה הצער, הכנסה של סבונים ודטרגנטים מתועשים בכבדות והמוניות הביאו חומרים לא בריאים רבים לסבונים, שהיו בעלי פוטנציאל לגרום לגירוי בעור ולהשפעות מזיקות אחרות על גוף האדם. שמתם לב פעם (למעט כמה יוצאי דופן) כשאתם יורדים במעבר הסבון במכולת המקומית שלכם, שהברים מתוארים כ’בר אמבטיה’, ‘ביוטי בר’, ‘דאודורנט בר’ או שטות אחרת? לפי החוק, הסבונים המזויפים לא יכולים להשתמש במונח ‘סבון’. אז למה אתה עדיין קונה את הדברים האלה? אמנם זה נכון, אבל חלק מכם אולי השתמשו בסבונים המסחריים האלה במשך שנים בלי לשים לב לתופעות רעות נורא; אבל ככל שאנו מתבגרים ונראה שיש לנו יותר בעיות עם טיפוח העור שלנו, עלינו לשקול להוריד מוצרים המכילים את המרכיבים כמו נתרן לאורת’ ונתרן לאוריל סולפטים, EDTA, TEA, DEA, צבעים או צבעים FD&C, ושמות אחרים בעלי צלילים כימיים. לא מזהה או אפילו לא יכול לבטא. הימנע מכולם. הם לא אדיבים לעור שלך, לבריאות שלך או לסביבה. בזמן שעידן המוצרים הידידותיים והטבעיים לסביבה שוטף את העולם, יצרני סבונים רבים מנסים להעביר את הייצור שלהם לכיוון שיספק את הלקוחות המודרניים הדורשים מוצרים בטוחים, ידידותיים לסביבה וזולים.

כאן בחברת סבון עלים נופלים אנחנו מעלים את רף הסבון לשלב הבא! בנוסף לסבונים הבוטניים שלנו, אנו מייצרים גם חמאות גוף, קרצוף מלח, משחות לשפתיים, שמני עיסוי ודוחי חרקים טבעיים.

Leave a Comment