עיסוי רגיל עוזר להפחית את התדירות והעוצמה של כאבי ראש כרוניים מסוג מתח

כאב פועם. צביטה כמו סגן. לַחַץ. מתח. ישנן דרכים רבות לתאר כאב ראש ומחקרים עדכניים הראו שכאבי ראש הם יותר מסתם מטרד. כאבי ראש הם, ובכן, כאב ראש גדול עבור ארצות הברית שבה 157 מיליון ימי עבודה – מהווים כמעט 13 מיליארד דולר! – אובדים מדי שנה עקב הפסקת עבודה שנגרמה מכאבי ראש. למרבה המזל, מחקרים עדכניים הראו גם שטיפול עיסוי קבוע יכול לעזור להקל על עוצמתם, משך הזמן והמספר של כאבי ראש מסוג מתח, כאב ש-78 אחוז מהאמריקאים יחוו במהלך חייהם.

יעילות העיסוי למניעה והפחתת הכאב הנגרם מכאבי ראש היא סיבה נוספת לכך שאנשים צריכים להשתמש בעיסוי כדי לשפר את בריאותם ואיכות חייהם. אבל המחקר הזה יכול להתברר כמתנה משמים עבור אלה שאינם סובלים רק מכאבי ראש נדירים, אלא, במקום זאת, מכאבי ראש כרוניים מסוג מתח.

ישנם שלושה סוגים של כאבי ראש מסוג מתח: אפיזודי, כאב ראש הנגרם ממתח שניתן לטפל בו באמצעות תרופות ללא מרשם ומופיע בדרך כלל רק פעם בחודש, או פחות; תכופות, המתרחשת 2 – 15 פעמים בחודש וקשורה בדרך כלל לתסמינים של מיגרנה ואינה ניתנת להקלה ביעילות באמצעות תרופות; וכרוני, כאשר כאבי ראש מתרחשים יותר מ-15 פעמים בחודש ואף יכולים להיות יומיים או מתמשכים לאורך ימים רבים. חוקרים הראו שעיסוי היה מועיל מאוד בהקלה על הכאב האינסופי לכאורה של אלו הסובלים מהסוג האחרון הזה, כאב ראש כרוני מסוג מתח.

בעוד שהסיבה המדויקת לכאבי ראש כרוניים מסוג מתח אלה לא הוכחה מדעית, חוקרים מאמינים שחוסר איזון כימי והידוק שרירים בקרקפת ובצוואר הם הגורמים העיקריים. עיסוי כבר הוכח כמגביר את המערכת החיסונית, מקל על מתחים ומשחרר שרירים, כך שנראה ברור שעיסוי יוכל להקל על התסמינים הללו ובכך להפחית כאבי ראש כרוניים.

עם זאת, רק בשנת 2002, במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Public Health, החוקרים ערכו למעשה מחקר מדעי על השפעות העיסוי על כאבי ראש כרוניים מסוג מתח. אלו הסובלים מהמצב היו במעקב תחילה במשך תקופה של ארבעה שבועות כדי לאמוד את משך, כוח ותדירות כאבי הראש שלהם. לאחר מכן הם טופלו בשני עיסויים של שלושים דקות בכל שבוע במהלך ארבעת השבועות הבאים. העיסויים התמקדו באזורים ספציפיים בצוואר ובראש, ותסמיני כאב הראש שלהם נוטרו במהלך תקופה זו. התוצאות היו מדהימות.

מטופלים שחוו כאבי ראש 5, 6, 7 פעמים בשבוע החלו לראות את תדירות כאבי הראש שלהם יורדת ל-2 ו-3 פעמים בשבוע. משך כאבי הראש של המטופלים, שהיו בממוצע 8 שעות לפני מתן העיסויים, ירד ל-4 שעות. ובעוד מטופל אחד חווה עלייה בעוצמת כאבי הראש בתקופה שלאחר מתן העיסויים, המשתתפים האחרים במחקר ראו את עוצמת כאבי הראש שלהם יורדת, בכמעט 50 אחוז.

החוקרים ציינו כי יש צורך במחקר נוסף על מנת להגדיל את כמות המשתתפים וחוזק התוצאות, וכן לקבוע איזו השפעה הייתה לטכניקות מתיחה והרפיה שנעשה בהן שימוש גם במהלך המחקר על מצבם המשופר של הסובלים מכאבי ראש כרוניים.

עם זאת, תוצאות המחקר היו דרמטיות, במיוחד בהתחשב במצבים החמורים שסובלים מכאבי ראש כרוניים מסוג מתח יכולים לפתח אם הכאבים שלהם לא יורדים. מצבים אלו כוללים: נדודי שינה, דיכאון, ירידה במשקל, סחרחורת, בחילות ובעיות רגשיות אחרות. הסובלים מכאבי ראש כרוניים מסוג מתח יכולים להתמכר גם למשככי כאבים ולתרופות נוגדות דיכאון. אם המחקר ממחקר זה מתקיים, העיסוי יציע להם אלטרנטיבה נטולת תרופות להתמודדות עם הכאב שלהם.

הנשיא ברק אובמה ציין לאחרונה כי דיקור סיני הוכח כמקל על כאבי ראש כרוניים ויכול לשמש כחלופה לניתוח/תרופות פולשניות ויקרים יותר. הוא אמר שהוא ייתן למדע להדריך אותו בבואו להחליט אילו צורות טיפול לכלול בתוכנית בריאות לאומית. אם צורות חלופיות, כגון דיקור ו לְעַסוֹת, הראה תוצאות מדעיות, טיפוליות, הוא ימשיך אחריהם. נכון לעכשיו מיליוני אמריקאים מתגעגעים לעבודה ומפסידים כסף עקב כאבי ראש כרוניים מסוג מתח; אולי עיסוק בעיסוי יביא להם את התוצאה הטיפולית שהם ללא ספק מחפשים.

Leave a Comment