עיסוי תינוקות עם שמנים מועילים

Getty Images

Getty Images

בדרום אסיה, תינוקות עוברים עיסוי במשך שנים. זה גם נתמך על ידי נתונים מדעיים כי עיסויים אלה יכולים להציל חיים.

בערב אוקטובר בעיר בנגלורו שבדרום הודו, רנו סקסנה עזבה את בית החולים וחזרה הביתה עם בתה שזה עתה נולדה. היא הבינה פתאום כמה הילד שלה רגיש.

ניתן היה לראות את הוורידים הזעירים שלו מבעד לעור הכמעט שקוף. היא נולדה פג, בשבוע 36, ושקלה רק 2.4 קילוגרם. משפחתה הציעה מיד לסקסנה לעסות את התינוק מדי יום, שיטה שנהוגה בהודו במשך מאות שנים.

הרופאים היו זהירים ואמרו לו לחכות עד שהתינוק יעלה במשקל.

כשנסעה בדרך האמצע, החליטה סקסנה להמתין שבועיים. במהלך תקופה זו, התינוק לא יכול היה לעלות אפילו מאה גרם בשבוע, ושנתו הייתה מקוטעת.

סקסנה החלה להשתפר כשגייסה אחות בדימוס ולמדה עיסוי תינוקות מסורתי. לא רק שהשינה של התינוק הפכה לסדירה, אלא שהוא גם החל לעלות במשקל.

יתרונות העיסוי

הניסיון של Saxena נתמך בראיות מדעיות לכך שעיסוי תינוקות בדרום אסיה מועיל גם לפגים.

על פי מחקרים, בשימוש נכון, עיסויי שמן אלו יכולים לעזור לתינוקות להשמין, למנוע זיהומים חיידקיים ולהפחית מקרי מוות של תינוקות בעד 50 אחוז.

עם זאת, הורים שרוצים ללמוד טכניקה זו צריכים קודם כל להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות ולשאול אם היא מתאימה לילדם.

Getty Images

Getty Images

סקסנה, שעבדה פעם כמנהלת בחברת פרסום, באה ממדינת אוטר פראדש שבצפון הודו.

מדינה זו מפורסמת במסורת שלה של עיסוי האם והתינוק מיד לאחר הלידה. קרובי משפחתו עושים זאת כבר שנים.

עצה של אמא

“הייתי הילד השלישי. כשגדלנו, אמא שלי תמיד אמרה לי שהיא החלימה הרבה יותר מהר אחרי שנולדתי כי היא התחילה לעסות ביום שבו חזרה הביתה מבית החולים”, מספרת סקסנה.

האחות לימדה אותה איך לחמם שמן קוקוס טהור ושמן שקדים, שבהם הם משתמשים לסירוגין, למרוח אותם על התינוקת במשך חצי שעה ביום, ואז לעשות לה אמבטיה חמה.

“התחלנו בשפשוף עדין של בטנו של התינוק ואז עברנו לידיים ולרגליים”, אומרת סקסנה. לאחר שהזיזו מעט את ידיו ורגליו, הם הטילו בו גזים על ידי נגיעה במצחו בקצות אצבעותיהם.

לעיסוי תינוקות יש יתרונות שנמשכים לבגרות, אומרים חוקרים.

החשיבות של טיפוח העור

“העור הוא האיבר הגדול ביותר של הגוף, אבל אנחנו מזלזלים בחשיבות הטיפול בעור לבריאות הכללית”, אומר פרופסור גארי דרמשטט מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד.

בביקורו הראשון בדרמשטאדט, בנגלדש והודו, הוא ראה אמהות וסבתות מעסות ילודים במשך תקופה ארוכה, וכשנודע לו שזו מסורת בת מאות שנים, החל לחקור את הנושא.

במחקר משנת 2008 שהוא ועמיתיו ערכו על 497 פגים בבית חולים בבנגלדש, נמצא שעיסוי יומיומי יכול להציל חיים.

סיכון נמוך למוות

“ראינו ירידה בסיכון להידבקות בכ-40 אחוז והפחתה בסיכון למוות ב-25-50 אחוז, וזה משמעותי”, אומר פרופסור דרמשטט.

בניסויים נפרדים נמצא כי עיסוי קבוע מסייע ביצירת המיקרוביום של הילד, כלומר שכבת המיקרואורגניזמים על העור ובמעיים. המיקרוביום ממלא תפקיד חשוב בחיזוק החסינות על ידי עזרה במניעת זיהומים.

Getty Images

Getty Images

“התינוקות הסובלים מתת תזונה שספגו שמני עיסוי פיתחו מיקרוביום הרבה יותר מגוון”, אומר פרופסור דרמשטט ומוסיף: “השמנים עזרו למנוע מחיידקים לחדור לעור ולחדור לזרם הדם ולגרום לזיהומים מסוכנים”.

ממצאים אלו רלוונטיים במיוחד לטיפול בפגים. לפי דרמשטט, תפקוד ההגנה של העור אצל תינוקות אלו אינו מפותח במיוחד והתינוק מאבד מים מהעור. איבוד חום מתרחש עם מים והתינוק מושפע בקלות רבה יותר מהיפותרמיה, כלומר איבוד חום מוגזם.

אם טמפרטורת הגוף יורדת יותר מדי, זה יכול להיות קטלני.

לידה מוקדמת

מחקר שלא פורסם על ידי דרמשטט וצוותו עקבו אחר פגים ותינוקות מלאים באוטר פראדש. מחצית מ-26,000 התינוקות עברו עיסוי בשמן חמניות, והחצי השני בשמן חרדל. החוקרים גילו שכל התינוקות גדלו טוב יותר.

למרות שלא היה שינוי מהותי בתמותה בקרב תינוקות במשקל תקין, הסיכון למוות הופחת ב-52 אחוז בקרב תינוקות קטנים ששקלו פחות מ-1.5 קילוגרם בלידה.

להתרבות

Getty Images

Getty Images

על פי המחקר, העיסוי ממריץ את עצב הוואגוס, העובר מהמוח לאיברים רבים, כולל הבטן, וכתוצאה מכך לעיכול ולספיגה טובים יותר של חומרים מזינים, ועוזר לתינוקות להשמין.

שפשוף בטן יומי יכול להפחית מתח וכאב, במיוחד עבור פגים שלפעמים נאלצים לשהות בבית החולים במשך חודשים.

טיפאני פילד, פרופסור לרפואת ילדים, פסיכולוגיה ופסיכיאטריה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מיאמי, ממליצה להורים להתחיל לעסות תינוקות לאחר הלידה.

הוא גם מצביע על טכניקת העיסוי הנכונה. בהתאם, יש לשפשף את עור התינוק בלחץ קל. נגיעות קלות מדגדגות את התינוק ואינן מועילות.

סיכונים בריאותיים

פרופסור דרמשטט אומר גם: “במיוחד אם פגיות משופשפות בלחץ רב מדי, העור עלול להינזק”.

שמן עיסוי צריך להיבחר בקפידה ולמרוח אותו, אבל המסורת לא תמיד מכוונת את הדרך בהקשר זה.

במחקר שנערך ב-2013 על 194 תינוקות בדרום הודו, נמצא שיותר ממחצית מהאימהות שפשפו גם את אוזני התינוק והעיניים.

חוקרים מזהירים שזה עלול להוביל לזיהומים. אחד החוקרים, פרופסור-משנה ניטין ג’וזף מהמכללה לרפואה Kasturba שליד מנגלור, הודו, אומר שנדרשים מסעות פרסום כדי ליישם את הטכניקות הנכונות.

השמנים היעילים ביותר

על פי מחקר שנערך על ידי פרופסור דרמשטט ופיטר מ’ אליאס, פרופסור לדרמטולוגיה באוניברסיטת קליפורניה, שמני העיסוי היעילים ביותר הם שמן חמניות, קוקוס ושומשום.

דרמשטט אומר, “שמנים אלה עשירים בחומצה לינולאית, שהגוף אינו יכול לייצר.” הוא מוסיף, “יש קולטנים על העור שסופגים את חומצת השומן הזו. יש נתונים שחומצות שומן יכולות לשפר את העמידות של העור”. אבל שמן החרדל, שנמצא בשימוש נרחב באוטר פראדש, מכיל גם חומצה אירוצית, שעלולה לגרום לדלקת, לפי דרנשטדט.

השתמש בעיסויים לאמא

עבור סקסנה, העיסוי עזר לשפר לא רק את בריאות התינוק שלה, אלא גם את בריאותה שלה. סקסנה, שהפכה לאם בפעם הראשונה בגיל 40, אובחנה כחולה בסוכרת הריונית ונאלצה ליילד את בתה בניתוח קיסרי.

כשהתינוק ישן ארבע שעות לאחר העיסוי הראשון, הייתה לו גם הזדמנות לנוח.

“הבנתי שעיסוי קבוע יכול להיות המפתח לילדות בריאה”, היא אומרת.

מאמר זה מיועד למטרות מידע בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי. מכיוון שטכניקות עיסוי לא נכונות עלולות להזיק לתינוקות וילדים, ה-BBC ממליץ למי שרוצה להשתמש בעיסוי תינוקות להתייעץ תחילה עם מומחה.

Leave a Comment