פיברומיאלגיה – ניהול תסמינים באמצעות עיסוי, פעילות גופנית ותזונה

נאבקתי עם הסימפטומים של פיברומיאלגיה כל חיי. כילד, הייתי חווה התקפי עייפות ויש לי כאבי בטן עזים. בתור נער, הייתה לי בלוטת התריס נמוכה, מחזורי מחזור קשים והרגליים שלי היו כואבות. במהלך שנות העשרים המוקדמות שלי, אובחנתי כחולה בדלקת גידים וסיאטיקה. בהריון עם הילד השני שלי בגיל עשרים ושש, ציינתי בפני הרופא שלי שאני חווה כאבי ראש כרוניים. זה היה בזמן הזה, אובחנתי עם פיברומיאלגיה. לא הצלחנו לטפל בה בזמן שהייתי בהריון או בהנקה אז הייתי מודאגת להתחיל טיפול כשנה לאחר מכן.

בתחילה, קיבלתי מנוי של תרופות להרפיית שרירים כדי לעזור להפחית את מתח השרירים ובהמשך תרופות נוגדות דיכאון לשיפור דפוסי השינה שלי. אף אחת מהתרופות הללו לא סייעה לתסמינים שלי ולעתים קרובות הן השאירו אותי עצבני. לאחר דיון נוסף עם הרופא שלי, היא הצהירה שהיא לא יודעת מה עוד לנסות והמליצה על טיפולים אלטרנטיביים כמו עיסוי, כירופרקטיקה, דיקור, תזונה ויוגה.

בתור מטפלת בעיסוי, כבר השתמשתי בעיסוי כדי להפחית את הסימפטומים שלי אז חקרתי את האפשרויות האחרות עוד יותר. בנוסף, התחלתי לחקור שינויים אחרים שאני יכול לעשות באורח החיים שלי כמו אימון משקולות ותזונה.

בשלב זה, מצאתי עיסוי, כירופרקטיקה, יוגה, אימוני משקולות ותזונה כאפשרויות הטובות ביותר שלי כדי לעזור להפחית כאבים מהתלקחויות. חלק מהאנשים עם פיברומיאלגיה יכולים להפיק תועלת מרקמות עמוקות, נקודת טריגר ושחרור מיופשיאלי במהלך פגישת עיסוי. אני אישית מרוויחה מעיסוי מסוג זה. חלקם יכולים להתמודד רק עם עיסוי קל ומתיחות עדינות מאוד. אם לא התנסית בטיפול בעיסוי, שוחח על הציפיות שלך עם המטפל שלך בצורה ברורה מאוד. התחל עם עיסוי קל ומתיחות עדינות והמתן כמה ימים כדי לראות איך אתה מרגיש לפני שתחליט לחוות עיסוי עמוק יותר. לאחר כל פגישה, אם אינך חווה התלקחויות מהעיסוי שלך, הוסף בהדרגה טכניקות טיפוליות נוספות. כאשר יש לך פיברומיאלגיה, ייתכן שלא תחווה את ההשפעה של העיסוי במשך כמה ימים, ולכן חשוב לנקוט בזהירות רבה במהלך עיסוי ולא להגזים. לאחר שזיהית את טכניקות העיסוי המתאימות לך ביותר, סביר להניח שתחווה יתרונות גדולים מהמפגשים שלך.

כך גם כאשר משלבים פעילות גופנית בשגרה שלך. מצאתי את עצמי מתלקח פעמים רבות ביום לאחר אימון. לאחר שחקרתי את ההשפעות של פעילות גופנית על פיברומיאלגיה, גיליתי שתמיד עדיף להתאמן בערך בשמונים אחוז ממה שאתה מרגיש שאתה יכול לעשות. לאחר מספר ימים, קבע את ההשפעה של התרגילים שלך על הגוף שלך והוסף יותר בהדרגה. כאשר משלבים הליכה בשגרה, התחל עם חמש עשרה דקות בלבד. עם יוגה, עשה רק חלק מהשיעור או הקלטת ובהדרגה עד למפגש שלם. לא תחווה את היתרונות של פעילות גופנית אם תנסה לעשות כל כך הרבה שאתה סובל מכאבים במשך שבוע ולא מתאמן. המטרה שלך היא לפתח תוכנית שתוכל לנהל מדי יום.

חשוב גם להוסיף אימוני משקולות לשגרה. הפעלת השרירים להגברת זרימת הדם וחוזק השרירים עוזרת להפחית את המתח בשרירים. התחל עם משקולות קלות והוסף עוד משקלים בהדרגה. אני גם עושה רק שני סטים מכל תרגיל כי אני מוצא ששלושה סטים גורמים לי להתלקחות. אני גם מרים משקולות רק שלוש פעמים בשבוע ועובד רק בפלג הגוף העליון או התחתון. לדוגמה, יום שני אני עובד על חזה, זרועות וגב עליון. ביום רביעי אעבוד על שרירי הבטן, הגב התחתון והרגליים. ביום שישי אחזור על השגרה של יום שני. בשאר הימים אצעד ואעשה כשלושים דקות של מתיחות קלות. אולי תופתעו לדעת שאפילו עם פיברומיאלגיה כשאני בלוח זמנים קבוע של פעילות גופנית אני יכול לעשות לא מעט אימוני משקולות והליכה. כולל הליכה שישים קילומטרים בהליכה 3Day סרטן השד. עם זאת, האימון הזה היה מאוד הדרגתי ואני הלכתי כל חיי.

עייפות היא אחד התסמינים השכיחים ביותר של פיברומיאלגיה. לכן, אכילת תזונה השומרת על רמות אנרגיה מאוזנות יכולה לסייע בניהול העליות והמורדות של עייפות. מצאתי אכילת תזונה שיש בה חלבון ופחמימות מורכבות בכל ארוחה כדי לעזור לנהל את רמות האנרגיה שלי ולשמור על עייפות בשליטה. באופן אישי, אחד המאבקים הכי גדולים שלי הוא שתיית קולה כדי לתת לי אנרגיה. מצאתי שההרגל הזה הוא ההרגל הגרוע ביותר שיכולתי לפתח עם פיברומיאלגיה. אני ממשיך לעבוד על הפחתת הסוכר והקפאין מהתזונה שלי. התזונאית שלי גם המליצה להוסיף תוספי שמן דגים. שמן דגים משפר את בריאות התא ונהדר למערכת העצבים בהפחתת הסימפטומים של פיברומיאלגיה.

השתמשתי גם בכירופרקטיקה במהלך חיי כדי לעזור להפחית את הסימפטומים. ההורים שלי התחילו לקחת אותי להסתגלות בגיל שתים עשרה. מעת לעת, אשלב ביקורי כירופרקטיקה קבועים בשגרה שלי כאשר הזמן והכסף יאפשרו.

לאחר שחוויתי תסמיני פיברומיאלגיה במשך רוב חיי, מצאתי שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם הסימפטומים היא לעצב שינויים באורח החיים שיעבדו עבורך. בשלב זה, אין תרופה לפיברומיאלגיה. עבוד עם הרופא שלך ועם ספקי בריאות אלטרנטיביים כדי לנהל את אורח החיים שלך כדי להפחית את הסימפטומים שלך בצורה הטובה ביותר שאתה יכול.

Leave a Comment