שיקולים מיוחדים של עיסוי ספורט

עיסוי ספורט הוא קטגוריה מיוחדת של עיסוי שנועדה לעזור לשחקני ספורט בביצועים ובסיבולת שלהם. כמו כן, היא מתכוונת לשפר את אורך הקריירה הספורטיבית של הלקוח, שיקול שאינו קיים בעיסוי רגיל. בנוסף, סוג זה של עיסוי מתמקד פחות בהרגעת הלקוח, במיוחד עבור עיסויים לפני המשחק.

תִזמוּן

ישנן ארבע פעמים עיקריות למתן עיסוי ספורט: טרום-אירוע, שמתקיים זמן קצר לפני משחק ספורט ומטרתו להכין את שרירי הספורטאי למאמץ; לאחר אירוע, המתרחש לאחר המשחק ומנרמל את רקמת השריר של הספורטאי; שיקום, הניתן במהלך האימון כדי להפוך את האימון ליעיל תוך הפחתת הסיכון לפציעה, ולבסוף שיקומי, המסייע לספורטאי להתאושש מפציעה. לכל פריסה של עיסוי ספורט יש הליך משלה כפי שמוכתב על ידי סוג העיסוי.

מקום

בעוד שחלק ניכר מהעיסוי מתמקד בכל הגוף, סביר יותר שעיסוי ספורט יתמקד רק בסט שרירים אחד. הסיבה לכך היא שספורטאים שונים ישתמשו בקבוצת שרירים אחת הרבה יותר מהשאר, ולכן הם בסיכון לפציעה בקבוצה זו הרבה יותר מאשר באחרות. הכוונה חשובה במיוחד במהלך עיסוי שיקומי, שבו העיסוי משמש כדי לסייע בהחלמה של פציעה.

ידע הוא כוח

כל ספורט דורש סט משלו של תנועות גוף לא טבעיות. בתוך כל ענף ספורט, לכל תפקיד יש מערך אחריות שונה ולכן דרישות שונות לגופו. כתוצאה מכך, מטפל בעיסוי ספורט צריך להיות בקיא בדרישות שכל שחקן נתון יציב לשרירים שלו, כי זה קובע את סוג העיסוי שהוא צריך. לתופס יש צרכים שונים מאוד מהקנקן, אבל ברמות הגבוהות ביותר, שניהם יפעילו לחץ רב על השרירים ושניהם זקוקים לתשומת לב מיוחדת.

טֶכנִיקָה

בעוד שיש מגוון תחומים בעיסוי באופן כללי, עיסוי ספורטיבי מסתמך על שילוב מיוחד של טכניקות משתי מסורות בלבד: שיאצו ושוודית. הטכניקות מחולקות לחמישה סוגים: אפפלוראז’, פטריסאז’, חיכוכים, כלי הקשה ורעידות. לכל אחד יש מקום משלו בעיסוי ספורטיבי, אך באופן כללי, שפע מתחיל ומסתיים מפגש, פטריסאז’ מרגיע ומשחרר את השרירים, וחיכוכים מתקנים גרגירי שרירים ורקמת צלקת, בעוד שהקשה ורטט משתנים בהתאם לסגנון המטפל.

א מטפל בעיסוי רשום צריך לפחות להכיר את המטרות והטכניקות של עיסוי הקשורים ספציפית לאתלטיקה, למרות שזו התמחות וייתכן שרוב המטפלים בעיסוי לעולם לא יצטרכו לתרגל אותו. עיסוי ספורט הוא תחום הדורש מידה גבוהה של ידע מהעוסקים בו.

Leave a Comment