שמן קוקוס – סם החיים

אגוזי קוקוס ידועים בגיוון העצום שלהם, החל משימושים מסורתיים בחברות מסוימות ועד לשימושים מודרניים, המבוססים על ניתוח מדעי. הם פרי דקל הקוקוס, והם גדלים בשפע במדינות טרופיות וסובטרופיות רבות כמו הודו. אגוזי הקוקוס ידועים בכמות המים הגדולה שלהם, וכאשר הם לא בשלים, הם נקצרים עבור המים האלה שמרעננים מאוד לשתייה ועמוסים במינרלים. באגוזי קוקוס בוגרים יש עדיין מעט מים, אבל עד אז האנדוספרם יצר גרעין לבן עבה שמעובד כדי להניב שמן. דקלי הקוקוס מייצרים את הפרי הראשון שלהם תוך שש עד עשר שנים, ומגיעים לשיא הייצור תוך 15-20 שנה. בתנאים אידיאליים, עץ בודד יכול להניב 75 פירות בשנה.

אגוזי קוקוס מעובדים כדי להניב גם שמן וגם מה שנקרא חלב קוקוס. שמן קוקוס, שמן מאכל, מופק מגרעין אגוזי קוקוס בוגרים. יש לו תכולת שומן גבוהה, מה שהופך אותו לעמיד יותר בפני חמצון או עיפיון ומאפשר לו להחזיק מעמד עד שישה חודשים ב-24 מעלות צלזיוס מבלי להתקלקל. תכולת השומן הגבוהה שלו הופכת גם את הצריכה הקבועה שלו לנושא שנוי במחלוקת, כאשר רוב הרופאים מייעצים נגד זה.

עם זאת, בתקופה האחרונה, התגלו יתרונות נסתרים מסוימים של שמן קוקוס, מה שמצדיק את השימוש הקבוע בו ללא נזק בחברות מסוימות כמו הודית, סרי לנקה, תאילנדית וכו’.

יתרונות אלו מגיעים לשמן קוקוס כתית בכבישה קרה.

· מומחי עור רבים ממליצים על מריחת שמן קוקוס לעור יבש. כשמן עיסוי מצוין, זהו פתרון בטוח לעור יבש ומתקלף, שהם לפעמים תסמינים של בעיות עור כמו אקזמה ופסוריאזיס. זהו מזור מרגיע לרוב צורות הדרמטיטיס.

· הוא מצוין לצמיחת שיער וריפוי קשקשים. הוא מספק את החלבונים החיוניים להזנה וריפוי שיער פגום.

· הוא מכיל חומצה לאורית המועילה ללב על ידי הפחתת רמות כולסטרול גבוהות בדם ומניעת לחץ דם גבוה

· קל לעיכול. מכאן שהוא מגביר את קצב חילוף החומרים ומסייע בירידה במשקל. זה גם מועיל לבלוטת התריס והמערכת האנדוקרינית.

· הוא מחזק את המערכת החיסונית עם שומנים אנטי-מיקרוביאליים המרכיבים אותה, כלומר חומצה לאורית, חומצה קפרילית וחומצה קפרית שיכולות להילחם בפטריות, חיידקים ווירוסים מזיקים.

· משמש כשמן בישול, מסייע לעיכול ומאותה סיבה לעיל, הוא מונע כל זיהום בקיבה הנגרם על ידי חיידקים, פטריות או וירוסים.

· מאמינים כי הוא יעיל בטיפול בדלקת הלבלב

· הוא ממיס אבנים בכליות ונחשב מועיל במניעת מחלות כליות וכיס מרה.

· גם עצמות ושיניים נהנות משמן קוקוס בגלל שהוא משפר את יכולת הגוף לספוג סידן ומגנזיום.

· שמן קוקוס שולט ברמת הסוכר בדם ומשפר את הפרשת האינסולין. מכאן שהוא מועיל לחולי סוכרת.

· קיים מחקר המצביע על כך שהשמן מועיל לחולים הסובלים ממחלת אלצהיימר.

· נקבע כי שמן קוקוס מועיל לחולי סרטן ולאנשים הסובלים מ-HIV.

Leave a Comment