תפקידו של כירופרקט עם כאבי צוואר ונוקשות באימון בלט

כאשר שרירי הליבה של רקדן בלט חלשים, או כאשר רקדן עובד על לוח זמנים אינטנסיבי ללא מספיק זמן התאוששות, לאן הולך המאמץ? לעתים קרובות לצוואר ולכתפיים.

רקדני בלט (ורקדנים בסגנון אחר) יעבדו בדרך כלל עם מתח ומתח גוברים, שרירים כואבים וכאב קל, עד שהמצב יתפתח עד לכאב צוואר חריף וחד. הם יתחילו להרגיש נוקשות קיצונית של הצוואר שלהם, שיתקשה להזיז אותו לכל כיוון. כאשר הכאב מגיע לרמתו הגרועה ביותר, הוא עשוי להיות מלווה בכאב ירי מטה אל שתי הכתפיים ואולי אפילו עד המרפקים.

אי נוחות מסוג זה עשויה להתפתח בהדרגה מאוד, כך שלא בהכרח מדובר בהזנחה אישית. בדרך כלל הכאבים פחותים בבוקר, אם כי הנוקשות מורגשת. עם זמן ותשומת לב נוספים שניתנו לחימום הצוואר והגב העליון, חלק ניכר מיום חזרות כבד, החל מהשיעור, ניתן לרקוד היטב עם סובלנות לאי הנוחות. אולם ככל הנראה, ככל שהיום עובר, הכאב מתגבר, המתואר לעתים קרובות כ”כאב דוקר”, עם תנועות מסוימות. נוקשות הצוואר יכולה לחזור למרות שהרקדן מתחמם. המתח הופך גלוי לאחרים, צופה או מאמן.

בשלב זה רקדן ייאלץ לקחת פסק זמן כדי לבקש עזרה מקצועית. בבדיקה אצל כירופרקט, למשל, יתברר שעורף הצוואר ושרירי אמצע הגב נמצאים בעווית הדוקה. השרירים מתחת לסנטר עשויים להיות גם בעווית, ומחזיקים את הראש בזווית כלפי מטה. הרקדן מבין בקלות שהוא/היא החמיר את המצב הזה על ידי עבודה כשהראש לא מרוכז על הכתפיים. (כאשר קו האינסך היציבה מופר בכל דרך, תופיע אחיזת שרירים נוספת, שכן הגוף תמיד מוצא דרך לפצות ו”לאזן” את עצמו).

מה שמדאיג הוא שעל ידי צפייה בצילום רנטגן של צוואר מסוג זה, ניתן לראות שהעקומה הרגילה לא רק יורדת, אלא גם התהפכה! וחדשות מדאיגות למדי לרקדנית בלט צעירה, החלק הקדמי של עצמות הצוואר האמצעי עשוי להיות מנוון קשות, בגלל הלחץ הכרוני על החלק הקדמי שלהן.

היפוך העקומה הזה נפוץ מדי בקרב רקדנים בעלי הכשרה קלאסית. עמדות בלט מסורתיות דורשות שהצוואר ייראה גבוה וישר. למרות שלא נועד להזיק, השרירים לאורך החלק הקדמי של הצוואר מתחזקים יותר ויותר. התפתחות זו מיישרת את עצמות הצוואר, וממשיכה לאורך שנות האימון, עד שהעקומה הרגילה מתהפכת. החלק הקדמי של עצמות הצוואר מתחילות למעשה להתכווץ, ובהדרגה דלקת פרקים מתחילה.

מטרת הטיפול הכירופרקטי תהיה לגייס מחדש את עצמות הצוואר הננעלות בעווית, יחד עם שחרור המתח הכרוני של שרירי הכתף והגב העליון. טיפול מוקדם יכול למנוע את התפתחות העקומה ההפוכה, ובסופו של דבר דלקת פרקים. ניתן להרפות ולמתוח את שרירי הצוואר התפוסים, ולהקל על הדחיסה שמקטינה את העקומה הטבעית. עיסוי, מתיחה במכונה וכרית תומכת לשינה יכולים כולם לתרום לטיפול הכירופרקטי, תוך התנגדות לנטיות המזיקות שהפכו להרגל עבור רקדן הבלט.

ניתן להחזיק את צווארו של רקדן בלט במצב גבוה ומעט מיושר מבלי להוביל לפגיעה. כל תלמידי הבלט צריכים להבין כיצד להירגע ולהתמתח כראוי, כמו גם כיצד לחזק את שרירי הליבה כדי למנוע מתיחות בצוואר וכאבי גב. חינוך ימנע פציעות ריקוד בלט.

נצלו את חינוך הריקוד הזמין ברשת ובחנויות. יש כל כך הרבה מידע! תרקוד חכם!

Leave a Comment